tip ile hiperhidroz etkilerini azaltmak için nasil

Hiperhidroz bir kisi asiri ellerinde terleme (palmar hiperhidroz), koltuk alti (aksiller), yüz ve / veya ayaklarda (plantar) deneyimleri olan bir durumdur. Bu sinir ya da heyecanli veya ne zaman egzersiz olsun herkes daha terleyen, ama bu durum insanlarin herhangi bir neden olmaksizin sik sik, asiri terleme.

Bu, terleme kizarma ve salya gibi istemsiz tepkileri kontrol sempatik sinir sistemi, sadece bu vücut bölgelerinde terleme düzenlemek için basarisiz olur. Sonuç olarak, hiperhidroz olan insanlar sik ??sik el sallamak veya dokunmak onlari isteksiz hale utanç kaynagi olacak sekilde siddetli terleme deneyim.

Ayni zamanda, yazma sürüs testleri alarak, sunum yapma ve hatta nesneleri tutma veya kavrama gibi günlük aktivitelerini engelleyebilir. Durumun ciddiyeti kisiden kisiye degisir, ancak çogu durumda terleme hem sosyal hem de profesyonel sorunlu kanitliyor. Hiperhidroz prevalansi well-belgelenen, ancak ABD nüfusunun yüzde biri kadar etkiledigi tahmin edilmektedir.

Bu durum için en sik cerrahi olmayan tedaviler sunlardir:
Örnegin, alüminyum klorür gibi topikal perspirantlarda. Drysol, bir topikal losyon, iki ila dört kat günde uygulanan genellikle ilk ilaç denedim oldugunu. Genellikle en hafif semptomlari olan hastalar için çok etkilidir, fakat degiskenlik ve cilt çatlaklara neden olabilir.

Oral ilaçlar: Antikolinerjik ilaçlar (örnegin Robinul gibi) istemsiz sinir bölgelerinde sinir reseptörleri belirli alicilari engellemek için kullanilir. Hiperhidroz olan kisilerde, bu azalmis terleme yol açar. Amitriptilin gibi bazi psikotrop ilaçlar (zihinsel fonksiyon etkileyen ilaçlar), ayni zamanda hiperhidroz için reçete edilmistir.

Iyontoforez (Drionics): Bu, bir elektrolit solüsyonu dalmis ise eller ve ayaklar için düsük yogunluklu elektrik akimi uygulayarak içerir. Günlük kullanildiginda, bu sorunu azaltmak ve hatta geçici olarak çözebilir. Ancak, islem zaman alici ve orta aci için hafif olabilir.

Botox: Bu madde, ölümcül botulizm toksini bir türevi, etkilenen bölgeye enjekte edilir. Basari orani aksiller hiperhidroz için sadece adil ve hatta az çok palmar belirtileri içindir. Bazen çalisabilir olsa da, etkinligi 3 ila 4 ay sonra kapali giyer. Bu nedenle, kisinin periyodik ve potansiyel olarak agrili enjeksiyon geçirmek zorundadir.