zaman yönetimi ve bir program önemini

Hepimiz “zaman” kavramina asina, ancak arkasinda kelime “yönetimi” eklediginizde, isler biraz bulutlu alabilirsiniz. Basitçe söylemek gerekirse, zaman yönetimi zaman yönetimi sürecidir. Insanlar bu daha kafa karistirici ve onlar da teknik almak ve “zaman haritalar” ve akis semalari olusturmaya baslamak çalistiginizda olmak zorundadir daha zor yapabilirsiniz.

Onu asagi gelince, bu çok daha kolaydir. Hepimiz her gün yirmi dört saat var. Zaman yönetimi stratejileri uygulayarak, biz bizim için-do listelerinde olan tüm görevleri yerine getirmek için bu saatler nasil kullanilacagi karar veriyorlar.

Bir program olan zaman yönetimi temel bir parçasidir. Bir yol haritasi olarak programiniza hayal edebiliyorum. Bu nereye gidiyorsun hakkinda ve nasil oraya önemli bilgiler saglar. Onsuz, bir yerde yanlis bir dönüs almak ve kendinizi kaybolmus bulabilirsiniz. Birini kaybetti sonra, onlar yolda geri almak önce biraz zaman alabilir, ve genellikle onlar isterdi daha biraz sonra hedeflerine ulasmasi.

Bir program var, bunu bakabilirsiniz ve her gün yapmaniz gereken görmek. Eger yolda olup olmadigini bileceksiniz ve degilseniz, tabii ki geri almak için ne gerekir.

bir program yapmak nasil

Bir program yaparken yapmaniz gereken ilk seylerden biri bir kagit parçasi üzerinde yapmaniz gereken her seyi yazmak için. Bazi insanlar ayri is ve aile programlari tutmak, ve sizin için en uygun olacagini karar verirseniz, daha sonra bu görevleri bölmek olabilir. Simdilik, sadece bir aylik, haftalik ve günlük olarak yapilmasi gereken her seyi yazin.

Bir kez yazilir her sey var ve önünüzde, bu ortak temalar arasinda siralama baslayabiliriz. Her tema (örnegin, günlük, aylik, haftalik aile, is, gibi) bir vurgulayici renk atayarak veya kagit baska bir parça alarak ve üzerinde bu sütunlar yazma ve uygun sütuna tüm görevleri yeniden yapabilirsiniz.

Simdi tüm görevleri dizildi var, her biri için bir zaman tahmin vermeye çalisin. Çok bazi seyler almak ne kadar sürpriz olabilir gibi Hatta, bu görevler üzerinde bir veya iki hafta için kendinizi zaman asimina isteyebilirsiniz.

Örnegin, sadece bakkala gitmek için 45 dakika sürer düsünebilirsiniz, ama gerçekte bir saat ve 15 dakika sürebilir. Sen sadece okula kadar çalistirmak ve çocuklari almak için 15 dakika sürer düsünebilirsiniz, ama aslinda 25 dakika sürer bulabilirsiniz.

Birçok durumda, insanlar seyler yapmak için gereken zaman hafife ve bu onlar yeteri kadar almiyorsaniz düsünüyorum nedenlerinden biridir. Kendinizi zamanlama olarak, size zaman görsel bir resim elde edebilirsiniz. Eger gerçekten düzenli görevleri yerine getirmek için ne kadar sürer gördügünüzde, size normal bir gün içine sigabilecek kadar çok sey görmek mümkün olacak. Sürekli daha fazlasini yapmak için kendinizi zorlamaya çalisiyor olmayacaktir.

Eger bunlari gerçeklestirmek için gereken süreyi görevleri yazili ve tahmin sonra, size program planlama baslayabilirsiniz. Bazi insanlar çok daha esnek bir haftalik çalisma programi tutmayi tercih belirli zamanlarda ve digerleri atanmis belirli görevleri ile düzenlenen bir günlük program olmasi gibi.