Ronn Torosyan tarafindan “degisim yönetimi” in pr rolü

Simdi kurumsal kriz sezon bazi sirketler için bitti, biz ‘degisim yönetimi’ döneminde tanik: yani bir krizden sonra meydana degisiklikleri yönetmek. Bu en kriz olma hayrani sirketler hala temel PR uygulamalari ihmal aynidir mümkün mü? Orada son kararlara BP ve HP vis-à-vis kamuoyu tepkisi en son ardindan, PR hala yetersizdir.
Yeni bir CEO açiklandi gibi sadece bu Cuma HP hisselerinin yaklasik% 3 düstü. HP CEO’su Mike Hurd ve iddia edilen is kötüye dahil bir pazarlama danismani ile olan iliskisi, iç sorusturma sirasinda ortaya düsüs bu tür sirket isabet son kez oldu. Meteorically-basarili bir yönetici yerine, HP Almanya’dan SAP eski CEO’su Leo Apotheker ise bir karar. Sirketin büyük ayakkabi doldurmak için büyük bir isim için ise balikçilik için daha az dikkat ne, hareket kamu isaret edecektir. Ve çocuk bir etki yaratmak yapti! Hisse% 3 düsüs büyüktür. Ne teblig mesaj bu sonbaharda sürdü kamu Alma mi?

Ilk – Bir yazilim adam belirsiz seçimi, bir donanim devi dümeni almak. Bir sporcu olmak, her spor iyi olacak anlamina gelmez. Sirket yer dogrudan yatirimcilar olan orada kamu, oldukça HP yeni bir yön bu seçim yaparak olup olmadigini anlamadi.
Ikinci olarak, ne halk üzerinde pick up yoktu, insan kaynaklari ilk önce sirket koymak için yeni liderinin itibar oldu. Pratik olarak, konusma – o oldukça kolay isten çikarmalar bu gerekli “zor kararlar” yapmak bilinmektedir. Bu dahili fazla gerginlik atesledi.

BP durumda, yeni CEO’su Bob Dudley tarafindan alinan ilk önemli kararlardan biri, arkasinda korkunç yaz birakmak çabasi bir sirket olarak bir ‘güvenlik’ bölümü yaratmaktir. Nice düsünce ama pervasiz seçim çalistirmalisiniz. Mark Bly simdi Meksika körfezinde yaz petrol sizintisi incelenmistir ekip lideri olduktan sonra, çok odakli güvenlik birimi çalisir. BP sorumlu duramazdi inaniyor sekiz ariza sadece bir isaret bir arastirma. Harici bir yüksek incelenip sirketin iç randevu.
Degisim her türlü iletisim kurarken özellikle Yönetimi Halkla Iliskiler dikkate mümkün beklenmedik etkileri alir. BP ve HP yönetim görev degisikligi hem geçerli ve hakli olabilir, ama her iki sirket son aksilikler için asiri kamuoyu maruz kalma altinda hala.

Bizim kurumsal müsteriler ile uzun süre pratik oldum gibi, birçok benzersiz Halkla Iliskiler elemanlari uygulamak için çok önemli:
1. Denge: Bir sirketin dis halka, hem de iç “paydaslar” için her iki iletisim kurmak için sorumludur. Çalisanlarin onlar ya da paylasmak dehset yanit ilk konum gibi, içinde degisiklikler fark için ilk olarak. Onlara basari hissediyorum ve sirketin genel yönünü dikkate alinmistir kilan bir sekilde iç kamuoyu için iletisim kurun. Hiçbir çalisan bir günlük gazete okuyarak bir sirketin yeni bir yol ögrenmek gerekiyor bu nedenle bu dis iletisim ile dengede durmak gerekir.
2. Karma: degisim ün yeni bir karisimi ortaya dikkate almak yapildiginda. Ilk olarak, marka sirketin devam eden itibar. Ikincisi, kisinin itibarini yeni rol aliyor, ve üçüncü – o isik getirmek eski is ve ne olursa olsun basarilari itibar. Noktasi olmak – tüm bu bilesenleri isik döken olacaktir. Kamu bilmeniz gereken bir sey varsa, BU paylasmak için iyi bir zamandir. Gerçege sadik ve gelecegi görmek nasil sirketinizin tek güçlü bir mesaj içine üç itibarina hedefe yönlendirmeye ise açikça iletisim.

3. Pozitifligi: Ben çalisanlar, müsteriler ve is arkadaslari için iletmek genel bir güçlü bir mesaj, bu olumlu ekstra olarak ‘degisim yönetimi’ iletisimcileri için özellikle önemlidir ragmen. Unutmayin: ‘degisim yönetimi’ bir krizden sonra belki de en geliyor. Insanlar yaralandi, belirsizlik yükselir. Olumlu bir sekilde iletisim degerlidir. Gelecege yönelik, sirketin alinan karar dogru güçlü güven Tasima yeni yönetim getirecek ve ayarladiginiz hedefleri dogrultusunda, tahminler ve spekülasyonlar ile bosluklari doldurmak için bir gerek kalmadan halka tam resmi canlandiracak.