hekimler için pr

Belki bir doktor kavramak için en zor kavrami basarili bir uygulama / is kurma Halkla Iliskiler rolüdür. Ortak algi PR aforoz oldugunu olmustur. Ve bu inanç saglik meslek özgü degildi. Bir süre önce, bankacilar, avukatlar ve digerleri reklam, pazarlama ve tanitim her türlü yanlis oldugunu ögretildi. Bu ahlaki bir konu oldu. Bir yeterliydi ne yaptigini iyi olmak. Buna dikkat çekerek yakisiksiz oldu.

Saglik dünyasinda, ayri kaba olarak algilanan olmaktan, pazarlama gereksiz kabul edildi. Bu hastalarin otomatik olarak ve mucizevi sonsuza kadar gelecegini varsayilmistir. Sonuç olarak, doktorlar yanlislikla baska islere yerlestirilen talepleri korunakli olduguna inaniyordu.

Kadar bir karnaval bir barker veya masum kurbanlari cezbetmek için çalisan bir dangalak kullanilan araç saticisi gibi – saglik uzmanlari da Hawking gibi pazarlama görmek için bir egilim var. Bu kaba, duman-ve-ayna düsünce, hit-onlarin-over-the-kafa anlasilir tip alaninda pek çok korkutur tanitim tarzi.

Bu nedenle, doktorlar basarili bir uygulama ayrilmaz bir parçasi olarak halkla iliskiler görüntülemek için zordur. Ama hasta ameliyat yapmadan önce isirmaya sert bir içki ve bir mermi veren hekimin görüntü arkaik oldugu gibi, bu PR kaliplasmis medya ve egitir ve bilgi akilli, etkili medya kampanyasi gerçekligi ile ilgisi olmayan kamu. Etkin olarak kullanilan, PR yeni kavram ve görüsleri bilimsel açmak olabilir, ve bir toplum ve bir ulusun fikirlerini sekillendirmek.
Bizim halkla iliskiler firmasi hastaneler, tip merkezleri ve bireysel doktorlar temsil etmistir. Biz Time dergisi, USA Today, CNN, Today Show, Wall Street Journal, NPR ve diger bazi medya dahil olmak üzere medya genis bir tibbi odakli hikayeler yer var. Biz vermis medya plastik cerrahi en son için, yeni ortopedik ameliyatlar için, kanser tedavisinde devrimler arasinda degismektedir. Bu hikayeler müsterilerimizin hedef pazarlara ulasmak ve kendi alaninda uzman olarak konumlandirmak yardimci, ama onlar da halki egitmek.

Bu amaçla ulasmak için, hekimler egitimciler olarak kendilerini görmek gerekir. Sonuçta, biz bilgi çaginda yasayan ve herhangi bir meslek, alan veya uygulama etkilerini önleyebilirsiniz. Süreci anlamak ve aktif bilgilerin kontrol altina almak Uzmanlari basarili olacak olanlardir.
Bugün, anlayisli hastaneler ve hekimler kendi is stratejisinin ayrilmaz bir parçasi olarak halkla iliskiler görüntüleyin. Onlar rekabet gücünü koruyabilmek için kendi algilarini degistirmek gerektigini ögreniyorlar. Ama birkaç gerçekten süreci ile uzlasmak var. Bu sadece profesyonel bir ise ve daha önce oldugu gibi devam etmek yeterli degil, tutum ve görünüm bir degisiklik gereklidir.

Örnegin, iletisim söz konusu oldugunda, doktorlar akranlarina bilimsel verileri sunmak için kullanilir. Kamu ve medya anlamak ve anekdot hikayeleri daha olumlu yanit hem Oysa onlar, çalismalar ve istatistik açisindan düsünmek için egitilmistir.

Tabii ki, bu saglik alaninda kisiler için geçerli degildir. Birçok profesyonel kendi özel alanin jargon konusabilir, ama bu iletisim çok dar formu için yapar. Medya egitim etkili bir PR kampanyasi ayrilmaz bir parçasi olabilir nedeni budur. Tüm is profesyonelleri halkin dil konusmayi ögrenme ve iletisim yeteneklerini honlama yararlanabilir.

Tip mutlaka kötü bir sey bir is olarak rüstünü gerektigini gerçektir? Kisinin görüntü ve mesaj etkili bir sekilde yönetmek için ögrenme, bilgi kontrolü ve dagitim yeni para birimi oldugu gerçegini göz önüne alindiginda en kisa sürede Is 101 olarak görülecektir. Hatta hekimler için.