Çin’in 2. kademe sehirlerde pazar arastirmasi

Sayisiz Çin uzmanlari ve piyasa analistleri hem önümüzdeki yillarda Çin ekonomisinin umarim dahil sonuçlanacak bir tüketici odakli, talep odakli ekonomiye uzakta son 30 yillik ihracat odakli ekonomi bir kayma yapmak gerektigini kabul Küresel ekonominin baska bir 400 milyon tüketici.

Sirf sayilar kavramak için çalisiyor sadece numaralari bilerek, çesitli sanayi ve sektörlerde yöneticileri için henüz yeterli artik yeterli akillara durgunluk veren bir görünebilir. Geçmis yillarda gösterdigi gibi, Çin’in tüketicilerin tek bir homojen bir grup olarak düsünülebilir edilemez. Avrupa’da tek bir ülke büyüklügüne karsilastirilabilir Çin’de her il, kendi tarihi ve essiz kültür vardir ve ekonomik kalkinmanin farkli asamalarinda bulunmaktadir.
Önümüzdeki yillarda, batili sirketler gibi tüm 2., 3. Çin tüketicilerin özellikleri hakkinda kendilerine sorarak baslamak ve gerekir 1. kademe sehirler, pazarlamacilar, stratejistler ve CEO’larin dinamik ama gelismis pazarlarda ötesine geçerek, Çin’e daha fazla nüfuz Bu oldukça iyi gelismis bölgelerde yasayan ama sahip tüketicileri hakkinda daha 4. kademe sehirler, henüz küresel tüketiciler olma sansi vardi.

————————————————– ——————————

Çin’de, büyük sehirlerde nüfus, harcanabilir gelir, cografya, altyapi, tarihi ve kültürel önemi gibi faktörlerin, bir dizi temel katmanda ayrilabilir. Orada bu dizileri resmi bir devlet siniflandirma, ama ikinci kademe sehirler Hangzhou, Tianjin, Chengdu, Nanjing, Dalian veya Wuhan.1 içerir ise 1. kademe sehirler genellikle, Sangay, Pekin, Shenzhen ve Guangzhou dahil

————————————————– ——————————

Bu tüketici gruplari kimlerdir? Beklentileri nelerdir? Onlar için önemli olan nedir? Piyasada ne kadar büyük? Ne olursa olsun ürün kategorisinin, bu sorulara ve digerleri cevabini önümüzdeki on yil için kendi Çin stratejileri formüle yerli ve yabanci markalar için büyük olacaktir.
Bu makalede, belirli bir müsteri için Çin’de 2. kademe piyasalarin anlayis daha amaçlanmistir Labbrand tüketici arastirma ekibi tarafindan yapilan bir pazar arastirmasi projesi tartisacagiz. Bu proje ile, Çin’in daha az gelismis bölgelerde arastirma bazi “altin kurallar” gerçeklestirilmistir. Gördügünüz gibi, arastirma tasarimi ve uygulamalari dikkatle etkili arastirma hedeflerine ulasmak için Çin’de 2. ve 3. kademe sehirler duruma adapte edilmelidir.

Geçtigimiz yaz, Labbrand tüketici pazar arastirma ekibi, bu Türük ve Shaoshan, Tongxiang tekstil bölge ve Xinchang ve dogal alanin daha endüstriyel alanlari gibi yerlerde durur hale Zhejiang eyaleti genelinde seyahat sorular sorarak, gözlem ve kazaniyor 4 hafta boyunca her bölgenin piyasa dinamikleri anlamak. Söz konusu ürün ve segment tüm Zhejiang kirsal gelismekte olan ev sahiplerinin yeni bir sinif için beton kiremit vardi.
Bu müsteri için bir potansiyel olarak çok cazip bir pazar oldugunu, ancak sinirli kaynaklarla farkli bölgelerin nitel pazar arastirmasi sistematik olarak pazar bilgisi artirmak için ilk adim oldugunu onlara açikti ve girisini kolaylastirmak için basarili bir strateji gelistirmek için zemin hazirlamaya Zhejiang eyaletinin 2. katman bölgeye ve daha iyi ihtiyaçlari, beklentileri ve yeni hedef tüketicilerin algilari kavramak.
Saha önce, kapsami açikça tanimlanmis ve asagidaki bilgileri çalisma çikmasi için gerekli olarak tespit edilmistir:

1. Hükümet piyasa organize nasil ayrintili bir açiklama

2. Her alanda bir profil bakis (pazar büyüklügü tahminleri, her bir bölgenin çekiciligi) ziyaret etti

3. Business-to-tüketici alanlari ve kursun üretimi için öncelik ilkesi. (Piyasa dinamikleri ve büyüme potansiyeli anlayisi saglayan önemli bilgileri.)

4. Dagitici profilleri (dagitim kanali analizi, fiyat seviyeleri, ödeme kosullari, ürün karmasi, alternatif dagitici profilleri)

5. Son kullanici ayrintili açiklamasi (satin alma davranisi, ödeme kosullari, ihtiyaçlari, beklentileri, etkileyenler)

6. Rakip profiller (ürün tipleri, fiyat seviyeleri)

7. Mimarlar profilleri ve pazar katilimi düzeylerini. (Mimarlar yapiminda kullanilmak üzere özel ürünleri belirlemek olsun ya da olmasin yani, ve tercihlerini takip edip.)

8. Müteahhitler / Çati profilleri veri toplama yöntemi derinlemesine görüsmeler oldu. Görüsmelerin organizasyonu, ilgi kisiler predefining ayrintili görüsme kurallar gelistirilmesi ve daha sonra aslinda seçkin yerlerde bireyler bulma olusuyordu. Aktif (o kadar “kaldirim vurma” sabah 8’den aksam 8’e kadar alaninda olmak, saha çalismasi sirasinda aci belli oldu bir yönü derinlemesine görüsmeler iki sey bagli ne kadar takim basarili yürüten, önceden planlanmis olursa olsun o oldu konusma) ve etrafinda onun yol biliyordu ve tanitimlari yapmak yardimci olabilecek bir yerel sürücü sahip.
Takim ilk görüsmelerin tüm kaydetmek için tasarlanmistir, ancak, özellikle hükümet yetkilileri ile görüsmelerde, her zaman basarmak kolay degildi. Bu arastirma ekibi genellikle gerektigi gibi bakmaya yandan görüsme içerige sahip edebilmek için yararlidir ofise analizlerinin yapilmasi ve rapor yazili olarak bir kez, bir görüsme sirasinda not almak mümkün olsa da. Ayrica, birçok kez müsteri kayitlari için görüsmeler bir kopyasini gerektirir.
Saha arastirma tasarimi iki asamadan olusuyordu. Ilk asamada amaci disari çikmak ve müsteri istedigi tüm bilgileri önceden belirlenen süre içinde elde edilebilir görmek için mülakat yönergeleri test etmek oldu. Ilk asamada elde edilen sonuçlar inceledikten sonra ekibine rulo-out arastirma hedefleri yerine olacagini güvenle saha basardi. Bizim deneyim, biz Çin genelinde 2. kademe bölgelerde nitel arastirma tasimak için bir kaç altin kural özetleyebiliriz:

1. Hazirlik söz konusu ürün anahtari-bilmek ve bu konuda konusmak mümkün.

2. Esnek olun ve kendilerini firsatlardan yararlanmak.

3. Her yerde bir röportaj yapmak için hazirlikli olun, size ve minnettar olabilir olsun.

4. Nominal degeri her seyi almayin; kalici olmak.

5. Asmakta, siz gittikten sonra geri gidemez.

Saha çalismasinin sonuçlari pazar ve segment boyutlari tahmin etmek ve yerel ve eyalet hükümetleri aktif olarak çalisan politikalari ile anlamak için, açikça benzerlik ve farkliliklari her bölgenin, profil mevcut distribütörler, son kullanicilar ve müteahhitleri tanimlamak için takim etkin Bu pazar.
Bu proje için en önemli çikis müsterinin pazarlama ve belirli bir pazar çekiciligini degerlendirmek için satis ekipleri için bir yol haritasi gelistirilmesi oldu. Bu bir çok kriterli karar özel degiskenler dayanan, model yapma bilgi ve gelistirme toplamak için ana kaynaklari özetleyen dahil, birbirine göre belirli bölgelerde çekiciligini degerlendirmek için müsteri saglar. Bu araç, bölgede girmeden önce yorumlayan satis ve pazarlama ekipleri için belirli bölgelerde öncelik.
Son bir stratejik modelleme atölyede, birlikte müsteri ile, Labbrand saha bizim deneyimleri ile kendi sektöründe bilgi kombine bir pazar gelistirme eylem plani gelistirdi. Bu onlara açikça yeni bir segment tespit edilebilir nasil anahat etkin, promosyon malzemesi ne tür gereklidir ve ürünlerin hangi tip satilabilir.
Bastan projeyi tamamlamak için yaklasik dokuz hafta sürdü. Olarak yogun bir saha çalismasi asamasi olan herhangi bir proje ile durum, yeterli zaman takimi kurtarmak için izin vermek için gerekli oldugunu. Veri toplama olarak analizi kadar iyi olabilir, saha çalismasi acele olumsuz nihai çiktilarin kalitesini etkileyecektir.

Çin uzun bir geçmisi, zengin bir kültür, essiz bir dil ve çesitli etnik, cografi ve ekonomik bölgesel farkliliklar vardir. Daha fazla yabanci sirket tüketimi gelir potansiyel bir kaynagi olarak Çin yerel piyasasinda bakislarini, onlar dikkate faaliyet planladiginiz yerel baglamlarda, hem de karli is firsatlari almak sekillerde segmentinde piyasaya gerekir. Bu Pekin ve Sangay günlük yerli ve yabanci markalar, 2. kademe sehirler ile daha fazla doymus olma ve ötesinde pazar gelistirme için bir sonraki sinir olarak ortaya olarak 1. kademe sehirler ile. Önce yeni ürün ve hizmetler baslatilmasi için bu alanlarda kapsamli ve ilgili pazar arastirmasi geçmesi Sirketler böylece uzun vadeli basarisina katkida, marka stratejisi, pazarlama ve genisleme kararlarina temel üzerinde saglam bir anlayis olacaktir.

1 rightsite bakin. (2009, Mayis 26). Çin’in ikinci ve üçüncü kademe sehirler tanimlanmasi. ve Boston danismanlik grubu (2009, Eylül). bir post-kara-acele dönemde Çin’in lüks pazari.