posta listesi düzenlemek için üç soru

Alti ay önce benim is basit bir olgunlasma oldugunu düsündügüm basladi. Benim e-posta haber bültenleri ve benim iletisim yönetimi metodolojisi açisindan benim umutlari ve müsterileri ile iletisim için yeni yöntemler gelistiriyor istedim. Küçük ben todive yaklasik içine jargon ve teknolojinin orman bilmiyordu.
Eger bilmiyorsaniz bilmiyorum
“Sen bilmiyorsun bilmiyorum.” Bu isone benim en sevdigim phraseswhen Ben egitim insanlardan biriyim. Söyleyerek Thepoint ne bilmiyorum Devam için gereken anlayis toplamak için dogru sorulari sormak için yeteneginizi engel olmasidir. Zaman yönetimi benim durumumda – egitim ile, ögretim üyesinin degerini s / o size okuyan konu alaninda en yüksek degeri elde böylece hizli bilmiyorum ne silme, ögrenme süreci boyunca size yol olmasidir. Ayrica bilmiyordum ne hatirlamiyorum egitmen becauseif için bir tuzak, sik sik ögrencilerin bunlari ögretmeye çalisiyoruz ögrenmek gerekir bilgi önemli parçalari ihmal edecektir.
Bu sonuç – Eger bilmiyordum ne unutmadan – en çok satis ortamlarda özellikle belirgindir. Satis insanlar satis kazanmak için size degerini göstermek için kendi acele kendi ürün veya hizmet destekleyen en temel ilkeleri örtbas egilimindedir. Bu konuda yardimci olmak için posta listesi yönetimi ve mevcut teknolojilerin en iyi uygulamalari ögrenme bir istisna degildi. Ben çok sayida web tabanli CRM (Müsteri Iliskileri Yönetimi) platformlar sorusturma basladi – Windy Günü’nde Salesforce,> Infusionsoft, Zoho>, Zemin üstü insaati ve Batchbook> iContact, MailChimp,> Sabit Iletisim, andContactology> Aydinlatma Maç
Saat ve yatirim binlerce dolar yüzlerce sonra, ben görevimi temellerini anlamaya basliyorum inaniyorum. Korkma, bu makalenin geri kalan marazi ayrintili olarak yolculugum tarif olmaz. Mesele ben ögrendigim en çarpici nokta, Su anda benim e-posta listesinde ve nasil gelecekte toplamak için umut kisileri üzerinde toplamak zorunda bilgileri organize etmek ishow olduguna inandigimiz sunmak için burada sadece.
Ironik olarak, tüm saat içinde, web sayfalari okuyan ögretici video izlemek ve satis insanlarla konusurken harcanan, kimse bana benim veri ve, aslinda, en önemli olan verileri düzenlemek için nasil net bir fikir vermeyi basardi! Zaten bu ya da bilmek beni eitherexpected, basildiginda, “Peki, isinizin niteligine baglidir.” Not, gibi withstatements theydeferred, bu ikinci yorum sik sik onlara benim is açikladi madeafter ve ile benim beklentilerimi dile getirmisti kendi yazilim kullanarak saygi!
Onlar bilmiyordu ne unuttum.
üç soru thatbest kaldiraç posta listesi veri
Ne olursa olsun hangi CRM satici ve seçmek için gidiyordu e-posta pazarlama sirketi, ben bütün mevcut rehber verilerinizi bir ithalat yapmak için gerekli ve, umarim, bu bilgileri adil bir miktar korumak. Simdi, benim listesi çok büyük degil, ama bilgi on3, 900 kisi içermiyor, soa kitle ithalat yeni platformu (ler) içine almanin tek makul yolu oldu. Sonuç olarak, bu platformlarin her kisi kaydi kurma ve ithalat için Microsoft Excel elektronik tablosu hazirlama ben konusuyordum çesitli kisilerden yardim bir ton elde degildi oldukça zor task.Since oldu, ben düsünmek zorunda gerçekten uzun ve su anda her ofmy kisiler vardi bilgiler hakkinda gerçekten zor ve ben gelecekte bu bilgileri kullanma olasiligi ne kadar.
“Kolay” seyler hizli bir sekilde atlamak için, ben herkesin adi, adresi, telefon numarasi ve e-posta adresi istedigini biliyordu. Ama önce ben geçmiste onlarla vardi ve gelecekte onlarla olmasi muhtemeldir ne olacagini etkilesimlerin kendi adini aldi ve nerede gibi bilgileri ne? Iyi organize olana kadar quandarywas ben çok veri vardi ama bu, bu bilgiler olmaz. Veri bilgileri olusturmak için bu durumda, benim is için daha fazla gelir elde etmek için nasil oldu, bilgi, almak için ara adimdir. Bu amaçla oyun odaklanarak benim posta listesi düzenlemek için asagidaki üç soru ile geldi nasil oldu.
nasil ben bu iletisim bilgileri aldin?
Posta listesi sektörünün dilinde, bu Kursun Kaynak olarak bilinir. Bu kursun kaynagi nedir? Bu ilan nasil olusturuldu? Yeterince basit, degil mi? Yanlis. Nüans, benim için, bu bilgiler verimli olmasi için olmasi gerektigi kadar ayrintili belirlenmesi oldu. Örnegin, böyle Konusma, Egitim, Koçluk gibi Kursun Kaynak için basit, tek seçin açilan listede asagi, kullanmalisiniz, etc.or böyle ALA gibi kaynaklardan, ayrintili bir listesini olusturmalisiniz – Bölge 5 – 2010 Yili Konferansi, CASBO – 2010 Sempozyum, vb?
Neitheranswer yanlis oldugunu, solutionwas bir daha dogru oldugu göz önünde o kadar. Benim durumumda, ben ayri bölüme bilgi ayrilmak için karar aldi. Konusma, Egitim, Koçluk, vb Bu seçim kisi ile temas ilk noktaya odaklanir – Kursun Kaynak yalnizca bir öge seçilebilir hangi basit bir liste olacaktir. Orada sadece biri olabilir ve, seçenekler nispeten az sayida, daha sonra benim birincil gelir getirici faaliyetlerin dayali arama sonuçlar üretebilir. Daha ayrintili bilgi gelecekte gözden isteyen durumda her kisi için notlar alaninda yer alacak.
Ben tothis Iletisim Ne Iletisim gönderme olacak?
Bu girisimin temel amaci benim giden pazarlama çalismalari kolaylastirmak için bir yol, ne gönderme ile ilgili amaçlanan iletisim isil isil önemliydi tarafindan liste dilim ve zar yetenegi bulmakti. Beri (Not, ben bu açik gerçegi fark üç ay benim minik beyin aldi isil isil çünkü demek!)
Bu faaliyet için liste pazarlama dilinde “segmentlere” denir. Ne yazik ki, bu farkli teknik islevleri tanimlamak için kullanilir. Ancak, benim amaçlar için, orada, Kisi Bu noktada, sadece üç postalar ben kullanmak amaciyla biliyordu. Bu bilgi benim temas ve benim is çalisan yedi yil geldi, ama sadece bu tip servisler ile baslayan iseniz, daha sonra yeni bölümler olusturmak ve bu degisiklikleri yansitmak için liste güncellemek için yollari oldugunu biliyorum.
Bu Iletisim ile benim Iliski Nedir?
Herhangi bir profesyonel hizmet is olarak, kisilerinizi çogu birden fazla iliskileri vardir. Ilk basta, herkes bir umudu – Eger ise olabilir birisi. Iliski olgunlasir ve bir kereden fazla bir müsteri ile mesgul ettik Ancak, bu kisiler arkadaslariniz, is yönlendirmeleri ve yeni çalismalarinda da ortak olmak. Ayrica, müsteri olarak, birden fazla kapasite youin mesgul olabilir – bir hoparlör, bir antrenör, bir egitmen olarak. Bu izlemek için hepsi çok degerli bilgiler, bu yüzden e-posta pazarlama ve CRM saglayicilari hem de kurulum islemi sirasinda kategorize ve yakalanan gerekiyor.
Tünel Sonu titreyen isik
Bu üç sorularini yanitladi ile, çesitli saticilari arasinda seçerek oldukça yalindir oldu. Bana özel kisi kaydinda alanlari, hem de segmentinde benim listesine yetenegi hem de olusturmak için olanak saglayacak bir e-posta pazarlama hizmeti gerekli. Oyuncularin genis bir gözden geçirdikten sonra,> Infusionsoftearly benim çabalari üzerinde iContactbecause seçti, ama çabuk ben uzmanlik ve teknik yetenek açisindan benim lig disinda oldugunu fark etti. Neyse ki, onlarin hizmet böylece sadece benim birkaç yüz dolara mal, ay için aylik sunulmaktadir.
Ben Saleforce,> Salesforce üzerinden geçti.
Daha fazla arastirma sonra, simdi vardi bilgi, seritlerin ile silahli, sonuçta BatchBook seçti> Zoho CRM ve