Birisi yalan olup olmadigini söyleyebilirim

Birisi yalan olup olmadigini nasil anlarim? Bu, bazi bilim adamlari diyemeyiz – en azindan bir tutarlilik ile. Bu arastirma zaten gösteriyor budur. Ancak bu alanda yapilan arastirma sik sik bazi önemli açilardan kusurludur. Iste bu kusurlari bir çift vardir.

bir laboratuar yatan ayni degildir

“Hiçbir sey tehlikede oldugu zaman insanlar çok iyi yalancidirlar,” Ingiltere’de Portsmouth Üniversitesi’nden Aldert Vrij diyor. “Ama bir laboratuvar ayar gerçek hayat degildir.” O yalan-algilama en deneyler arastirmacilar yalan konular söylüyorum oldugu gerçegini bahsetmektedir. Yatiyor konu yasamlari üzerinde gerçek bir etkisi söyledi – ilgili anlamli bir ödül veya cezalar vardir.

Vrij gerçek hayatta polis sorgulama videolarini bakarak arastirma bu eksikligi gidermek için çalisti. Bu daha uygun arastirma yapilmis, o düsündüm. Biz ya da algilayabilir degil, tüm sonra, biz gerçekten umurumda degil bir laboratuvarda “iddia yatiyor”. Bizim istedigimiz gerçek hayatta yalan tespit yetenegidir.

Vrij gerçekleri daha sonra belirlenmistir durumlarda yogunlasmistir. Deneklerin yalan ya da dogruyu söylüyor zaman bu sekilde, o biliyordu. Ne buldun? O bir kisi yalan olup olmadigini oldukça güvenilir ipuçlari oldugunu bulundu, ancak bu evrensel degildir. Bunlar bireysel göstergeleridir.

Yatarken baska bir büyük göz temasi olabilir iken, yatarken bir kisi, örnegin, sürekli bakislarini önlemek olabilir. Çogu arastirma bu bireysel faktörler test olmadigindan, sonuçlar yalan-tespit uygun olmadigini gösterir gibi görünmektedir. Gerçekte, dikkate alan bir kisinin davranis aliskanliklari ve desen algilayabilir bireylerin daha iyi yatiyor.

Arastirmacilar yalan algilama örnekleri göz ardi

Genellikle arastirmacilar yalan algilama becerileri gerçek hayattan örnekler görmezden. Bazi insanlar tutarlilik ile yalan tespit yetenegi var.

San Francisco Üniversitesi’nden Maureen O’Sullivan, federal ajanlar, adli psikologlar ve profesyonellerin diger gruplarin birçok çalismada, küçük bir yüzdesi sürekli olarak% 80 dogruluk veya daha yüksek olan yalan algilayabilir buldu. O test 13.000 kisi disinda, sadece 15 sürekli bu düzeyde gerçeklestirilen, ancak bazi bu yapabilecegi çok gerçegi de kendi yalan-tespit yeteneklerini gelistirmek için biz ögrenebilirsiniz seyler oldugunu göstermektedir.

Bu yalan tespit insanlarin az sayida olmasina ragmen, onlar sürekli bunu unutmayin. Bu sadece sansli almiyorum anlamina gelir. Ayrica, onlar hakkinda hiçbir sey bilmiyordum yabancilarla bunu basardik. Öncelikle yalanci gözlemlemek ve onlar hakkinda biraz bilgi eger daha fazla kisi tespit etmek mümkün olacaktir kaç yatiyor?

Birisi yalan olup olmadigini söyleyebilir misiniz? Neden asiri süpheci bilim adamlarinin kusurlu arastirma görmezden ve kendiniz için ögrenmek degil mi?