psikoterapi önemsizlestirmeye içinde tehlikeler

psikoterapi tanimi

Bu çalismanin amaçlari için, daha önce bilinçsiz olmustu bunun bilinçli farkindalik kolaylastirmak amaciyla kisilerarasi sürecinin belirli bir türde basvurmak için dönem “psikoterapi” kullanacaktir. Bu davranis dis sonuçlarinin ilaç veya manipülasyon yoluyla davranisini degistirmek için dogrudan girisim, eylem olarak açik ya da duygu ve düsüncelerini gibi gizli olsun, dahil etmek anlamina gelmez. Benzer sekilde, birincil hedef olarak danismanlik, koçluk, danismanlik, ya da ögretim içermez.

psikoterapi yakin tarihi

Kökleri eski olmasina ragmen mevcut haliyle psikoterapi, bir yüzyil sadece popüler olmustur. Freud kisisel bilinçsiz, belirli bir bireye özgü ve kendi kisisel yasam deneyimleri ve genetik geçisli içgüdüleri bir sonucu oldugu tahmin olan bu düsünce ve duygularin deposu önemine dikkat çekti. Jung kendimizi düsünce ve duygularin ortak kaliplari ile tüm insanliga bagli bulmak kolektif bilinçdisi, fark için bizi davet etti. Her biri bilinçsiz erisimde belirli bir deger olmasi için bir kisinin hayalleri içerigini bulundu, ister kisisel ya da kolektif. Bu iki öncülerinden birçok taraftar, özellikle aktarim ve karsi bilinçsiz malzeme tezahürü ile ilgili, bilinçsiz malzeme bu iki tür erisim ve kisinin bilinçli farkindalik içine entegre etmek için metodoloji rafine var. Ancak, Freud ve Jung bilinçsiz malzeme kesif ve entegrasyon hatta belki de, herhangi bir kisi üstlenebilir en önemli görevi çok önemli bir görev oldugu fikri modern kültürün popüler yapmak için kredi çogu hak ediyor.

psikoterapi hedefi

Ilginç bir sekilde, Freud ve Jung iki gol sifa ve aci hafifletilmesi olan hekimler, gibi rolleri ile bilinçsiz ilgilenmeye basladi. Freud’un modeli Jung’un daha biraz daha mütevazi hedefler ima ragmen her biri, bu hedeflere bilinçsiz daha fazla bilinçli yoluyla hizmet anladim. Freud kisisel bilinçdisi içeriginin daha fazla farkindalik bir medeniyetin taleplerine daha rahat ayarlamak için yardimci olabilir tutulan, ancak hosnutsuzluk belirli bir ölçüde kaçinilmaz oldugunu. Jung kolektif bilinçdisi kesif kisinin yasaminin amaci ortaya çikarmak ve Tanri ile birlik bir devlet daha yakin bir getirmek inaniyordu. Bu psikoterapi nihai hedefi bir fark olmasina ragmen, özellikle de hayal ve fantezileri içerigini tecelli bilinçsiz sürecinin kesif, kendi basari merkezi olarak kabul edildi, dikkat etmek önemlidir.

psikoterapi büyük önemi

Yukarida belirtildigi gibi, psikoterapi eski bir uygulama için yeni bir isimdir. En genis anlamda iç gözlem kolaylastirmak için, bu tefekkür, meditasyon, rüya kuluçka ve yorumlama, açlik ve diger münzevi uygulamalari, dua, dini ritüel, müzik, psychedelic bitkilerin yenmesi, vizyon sorgulayan, uyku yoksunlugu ve benzeri gibi uygulamalar eski kökleri vardir bu. Iç gözlem kolaylastiran herhangi bir teknigin kasitli kullanimi iç gözlem degerinin bir sekilde oldugunu ima eder. Ister bir sinirlari Freud olur, ya da nihai manevi gerçeklesmesi olarak deger gördügü gibi, Jung gibi, iç gözlem kolaylastirilmasi veya gelistirme deger oldugunu hiçbir anlasmazlik yoktur olacak bazi psikolojik aci azaltilmasina bu degeri,.

Iç gözlem degerini incelemek için bir yolu yetki kisinin kaynagi hakkinda düsünmektir. Özellikle, yetki kaynaginin dis karsi iç odagi dikkate almak önemlidir. Bu anne-babalar, kültür, ya da kilise gibi bir dis otorite,, bana suçlu ya da korku hissediyorum gerektigine inaniyoruz yol açar, o zaman bu suçluluk veya korku mücadele hangi yetki daha güçlü bir iç kaynagi kesfetme bir sonucu olarak gelebilir Bu inanç çelismektedir. Tabii ki yetki daha güçlü bir iç kaynak irtibata geçebilirsiniz dair bir garanti yoktur olabilir. Benzer sekilde, bir kez temas, garanti orada degil, gerçekten daha önce yetki harici bir kaynaktan telkin bir inanç karsi olacaktir. Ancak, böyle bir karsi koyma pek çok örnek, bu deneyimi Psikoterapistlerin parçasidir.

Burada yetki dahili kaynagina harici bir geçisi kisisel bir örnektir. Ben Utah dogdu ve bir Mormon büyüdü. Hayatimin ilk yilinda Utah sol, ve ikinci on yilda Mormon kilisesi birakti. Son bölümde kendimi resmen aforoz basardi zaman, 8 ya da 10 yildir tedavi iç yetki benim duygusu ekili sonra, benim dördüncü on yil içinde gerçeklesti. Benim aforoz sonuçlanan deneme seyri sirasinda, sertçe ben Mormon kardeslik disari atmak edilerek için ahirette ödemek için gittigini fiyat gerçekten yüksek olacagini jüri üyelerinin bazilari tarafindan ibret oldu. Kilisenin inanç sisteminin dis otoritenin Bu çagri bana terör kisa bir dalgalanma üretilen – onlar dogru ne olur? Benim büyük bir korku benim kötü niyetle bu korkutucu hikayeleri bir çocuk olarak sartlandirildik olmanin sonucu oldugunu birkaç dakika sonra fark, benim terör hizli öfke dönüstürülür. Simdi benim iç otoriteye daha fazla dikkat, ben bu güçlü duygularin her iki ifade bastirmak için ve benim jüri ile oldukça ilginç bir diyalog devam basardi, ve hatta deneme sona geldiginde bir kapanis dua sunmak için davet var. Ben kilisenin terk sonra benim iç otoritenin en güçlü deneyimi geldi. Ben otoparka var ve kilisenin dis otorite temsil edenler oldukça ayri iken, coskuyla ben spontan ve sevinç için hava ve not içine siçrama basladi.

Cevap ihtiyaci önemli felsefi veya ahlaki sorular oldugunda iç karsi dis otorite ile ilgili daha ilginç bir soru gelir. Kisinin yasaminin amaci, gerçekligin nihai dogasi, ya da ne belirli bir duruma tepki olarak özünde ahlaki, ilgili sorular gibi sorular örnekleridir. Bu kisinin yasam sirasinda tekrar tekrar gelip soru türü vardir ve bir nedenle de ihtiyaç duyulan gibi cevaplar bulmak mümkün yeterince derin introspecting bazi devam eden yol var tavsiye edilir.

Bu cevap için ihtiyaç örnek olarak kitap, Hitler’in istekli Executioners (Goldhagen, 1996) yayin tarafindan birkaç yil önce sunuldu. Bu, Alman vatandaslarin binlerce isteyerek dünya gördü soykirim en korkunç örneklerinden biri ile birlikte gitti görünüste normal ve iyi bir insan, söyledi. Bu artik pazari için bagli mal dolu demiryolu vagonlar lojistik yönetmek olacagini haber için bir Alman bürokratin yaniti hakkinda spekülasyon yapmak ilginç. Yarin isini çalismaya baslayan iskence ve ölüm giden insan olacak kargo küçük istisna ile ayni olacaktir. O, eve gider ailesi ile birlikte aksam yemegi yer, ödevlerini ile yaptigi çocuklara yardimci olur, esi asik yapar, ve biraz revize görevlerini yerine getirmek için ertesi gün ise geri gider. Bu resimde eksik? Ben iç gözlem eksik oldugunu öneririm. Bu adam dua, meditasyon, tefekkür, ya da psikoterapi yoluyla olsun iç gözlem bir aliskanligi olsaydi, o ertesi sabah soykirim katildigini bazi içsel ahlaki ilkesine aykiri olmaz inanarak ise gitmek olacagini hayal etmek zor . (Bu oldukça genis genelleme destekleyen arastirmalar için, [1987], Mayis bakiniz.) Gibi iç gözlem olmadan, o bu durumda, dis otoritenin insafina açikça ona onun uygun olarak hiçbir ahlaki çatisma raporlar Alman devlettir. Aslinda tam tersi de geçerlidir.

Ben soykirim günün atama olmadan önce psikoterapi ya da meditasyon talimat kisa bir ders hafta içinde kendi parçalarini bir Alman bürokrat durmus olurdu önerdi degilim. Böyle içe dönük uygulamalari tesvik olabilir önerdigim ahlaki bilincinin gelistirilmesi çok daha erken baslamak gerekir. Popüler TV, “The Sopranos,” olan ahlak gelisimi erken yasta tutuklanan bir kisi bir yetiskin olarak psikoterapi maruz kaldiginda ne olacagini incelemek için bir girisimde bulunmaz. Sonuç kesinlikle böyle bir gelisme daha önce eksiklikleri hizli bir tazminat degildir. Ne önerdigim bir bütün hayat, ya da en azindan kisinin tüm yetiskin hayati boyunca iç gözlem bir aliskanlik, bir fark yaratabilir olmasidir.

En genel düzeyde bu iç gözlem için kapasite bir kas gibi bir sey olabilir gibi görünüyor. Düzenli kullanim ile esnek ve güçlü hale gelir ve sahibine çok yararli olabilir. Düzenli olmadan atrofi kullanimi ve ise yaramaz hale gelir. Iç yasaminin ihmal en uç durumda, bir derin iç gözlem kapasitesini kaybeder sadece, bir de bile iç gözlem yoluyla kesfetmek için önemli bir iç topraklarinda var oldugunu farkindalik kaybedebilir. Böyle bir kaybi da hepimiz savunmasiz hale getirir dünya, Hitler’in bir derece savunmasiz hale getirir. Düzenli zihinsel aktivite genellikle eslik yaslanma bilissel kapasite kaybini karsi oldugunu artan kanitlar olmadigi gibi, bu nedenle düzenli içe dönük faaliyeti kendi duygularini ölçmek için kapasite sürdürmek için beklenebilir.

Bizim iç kaynaklari göz ardi eger dünyanin Hitler’in bir tür olarak bizim güvenlik açigi hakkinda dramatik bir ders vermek de, daha siradan örnekler boldur. Kasa yerlesik hesap makinesi kullanmadan degisim basit yapamazsiniz genç perakende katip hesaplamak için bir iç yetenegi gözden kaybetti. Yagmur tahmin çünkü yarin bir sefil gün olacagini söyler meteoroloji biz yagisli havanin tadini olsun kendimiz için karar verebilirsiniz unutmak davet ediyor. Sadece çok bir kurum ya da aci bir intihar adamis bir kisi disinda yasamak için engelli bir kisi tarafindan yapilirdi seyler her türlü kaçinmalari anlattiklarini, elektronik cihazlar ile gelen artan tuhaf uyari etiketleri, ortak görmezden davet anlamda.

Ancak, ne kadar bireysel ve kitlesel sefalet için büyük olanaklar sunan bir anlamli ve ahlaki bir hayat yasamak için ilgili bizim iç kaynaklarin göz ardi oldugunu. Anlam veya amaç bilinçli bir duygusu olmadan bir hayat o kisinin arama kulak basarisizlik ilgili kisinin dikkatini çekmek için çalisir gibi bir sekilde bilinçaltinin tezahürü olan kendi belirli bir çaresizlik, olusturur. Kisinin aliskanliklari ve kültürü genellikle kosullar altinda iç gözlem desteklemez Ancak, bir zararli sekillerde kisinin çaresizlik ifade muhtemeldir. Bu durum yikici gibi çaresizlik disinda hareket için daha büyük bir oda birakarak, ahlak iç bilincinin yoklugu ile kötü yapilir.

Bir iç ahlaki bilinci ayirt etmek iç gözlem kullanimi bugün dünyanin birçok yerinde özellikle saldiri altindadir. Kanun, yönetmelik, etik kodlar, dini inançlardan, zorunlu ceza ve davranis diger dis kisitlamalar, ahlaki ve ne degildir ne bizim iç farkindalik yerini aliyor. Pek bir kasa olmadan degisiklik yapmak kapasitesine sahip farkindadir genç katip gibi – Harici kurallari çogaldikça, onlar simdiye kadar ilk etapta böyle seyler bilmenin herhangi bir iç yol oldugunu unutmak bize davet ediyoruz. Psikoterapi içsel ahlaki pusula ile yeniden baglanti kolaylastirmak için bir yoludur.

Bu davranis, dis kisitlamalar her zaman olumsuz oldugunu söylemek degildir. Oldukça insanlar hem de diger türlere yaralanma ve ölüm önlemek için kisa gerektiginde dis kisitlamalari bulmaktan memnuniyet duyuyorum. Ayrica ele alinmasi gereken kamuoyunun dikkatini bazi sorunlara arayarak farkindaligi artirmak olabilir. Ancak, uzun vadede bu tür dis kisitlamalar bizim iç kisitlamalari yerinden ve zayiflamasi riski. Bu iç kisitlamalar bizim tek uzun vadeli umut olmami gibi görünüyor. Biz bize baskalarina sinirlamak için ellerinde güç bazilarimiz güveniyor, kim digerleri kisitlayici kim bize bazi sinirlamak olacak? Eger güç bozarsa, nerede bozuk olmaktan onlari engelleyebilecek ahlaki bilinci için güç da bu olur mu? Ben antibiyotik benim bagisiklik sistemini gerektigi isi ve, nasil benim bagisiklik sistemi güçlü ve hatta makul yetkili kalmasini bekleyebilirsiniz ki? Sahip, ben olsun diye herhangi bir enfeksiyon ile mücadele için antibiyotik bir bakim alirsaniz

psikoterapi önemsizlestirmeye üzerinde

Önemi üzerinde psikoterapi ile derin iç gözlem geri ödemelerine not göz önüne alindiginda, psikoterapi kendisi su anda saldiri altinda bazi yollar oldugunu dikkat çekicidir. En yüzeysel düzeyde bu saldiri finansman ile ilgisi var – yani özel saglik sigortasi ve kamu kurumlari tarafindan psikoterapi için ödeme. Istatistiksel bir durumda iyi bir psikoterapi verimlilik artisi ve diger genel tibbi kaynaklarin daha az kullanimi kendisi için ödedigi önerme için yapilmis olsa da, psikoterapi için üçüncü taraf finansman kisitlanmasi dogru bir egilim gibi görünüyor. Bir teori sik sik bu garip egilimi açiklamak için ileri sürülen sadece yönetilen bakim kuruluslarinin CEO’larin açgözlülük ve miyopluk bir sonucu olmasidir. Hiç süphe yok ki bu faktörler rol oynamaktadir.

Daha derin bir düzeyde daha tehlikeli egilim ortaya çikmaktadir – psikoterapi önemsizlestirmeye. Derin iç gözlem kisisel olarak tehdit edici bulmak isteyenler her zaman kendini emme, bakan göbek ve zihinsel mastürbasyon ilgili olarak psikoterapi basvurular küçümseyen yoluyla kaygi ifade ettiler. Daha yakin zamanlarda psikoterapi önemsizlesir yollarini daha ince ve dogada belki de oto-immün haline gelmistir. Bile orada müsteri kendi veya toplumda onu zaten reçete rolü daha verimli çalisabilir ayarlama böylece zihinsel saglamak biraz daha fazla olarak islerini görmek sayilari artan gibi görünüyor psikoterapist olarak kendilerini tarif edenler arasinda vardir. Özünde saçma gibi tüm iç gözlem görevden olanlar ve sadece semptomlari hafifletmek için istedigi gibi psikoterapi görenler, hem derin iç gözlem önemi ve psikoterapi yürütülmesinde insan iliskileri için bir ihmal paylasmak gibi görünüyor.

Bir insan iliski psikoterapi önemli oldugunu varsayar, o zaman belirli bir kisi için iyi bir psikoterapist seçimi belirli akademik ya da mesleki kimlik bilgileri ile bir bulgu çok daha fazlasini gerektirir. Bu bir tahmin psikoterapi Muhtemel sonucun yapilmadan önce ilgili iki kisi arasinda bazi dogal uyumluluk arama, ya da uygun, içerir. Bu kesif tüm ama en yönetilen bakim düzenlemeleri yasaklanmistir. Ilk psikoterapist genellikle “hizmet saglayicisi,” islev kisi daha önemli oldugunu ifade etmek gibi görünen bir terim olarak adlandirilir. Bu bir ev için bir pizza teslim bir kisi için dogru olabilir, ama bir bir en samimi iliski içine girerek düsünür kiminle bir kisi için kesinlikle dogru degildir. Kisinin psikoterapist düsünme hakaret biçilmis kaftan hizmet saglayici sonra, kimse adaylarin önceden seçilmis bir paneli, aksi takdirde mevcut olabilir olanlarin çok küçük bir kismini bir psikoterapist seçmek için gerekli oldugu anlatilir. Bu panelin üyeleri genellikle bazi asgari akademik kosullari temelinde ve olumsuz kosullar altinda çalismak için istekli seçilmistir. Bu olumsuz kosullar düsük ücret ve etkili psikoterapi için gerekli gizlilik sik ihlali içerir.

Yönetilen bakim dayattigi kosullarin bir sonucu olarak psikoterapi önemsizlestirmeye giderek en psikoterapistler için resmi egitim ve kimlik bilgilerini saglamak profesyonel disiplinler tarafindan dayatilan kosullari ile eslesen ediliyor. Psikoloji muhtemelen saldirgan özdeslesme en dikkat çekici durum ile disiplindir. Bu aktif psikoterapi “manualization” tesvik etmistir. Bu terim makine kullanmadan psikoterapi iletken ifade etmez, o herhangi bir durum için, depresyon gibi, alinacak tek bir dogru tedavi yaklasimi var oldugu fikrini ifade eder. Bu yaklasim, bir el kitabinda tarif edilebilir, ve sonra kilavuzunu okuyun ve talimatlari takip edebilirsiniz herhangi bir kisi psikoterapi gerçeklestirebilirsiniz. Bu bir harita okumak ve bir araba herkes bir pizza teslim oldugunu dogru olabilir, kesinlikle psikoterapi ile bu kadar basit degildir. Olarak psikoloji için rol yapmak bir meslek baska trivializes ve psikoterapi SIR.

Geçenlerde bir gayri resmi denetim oturumunda yer aldi, hangi çok olgun ve sofistike psikoterapist onun psikoterapi gruplarindan birinde dogmus olan karmasik bir klinik ikilem sundu. Birkaç saygin arkadaslari, hepsi aslinda ayni teorik çerçeve içinde çalisan, geri bildirim sundu. Özgünlük, bütünlük ve saygi gibi seylerin önemi hakkinda temel tesislerinde herkes tarafindan paylasilan olmasina ragmen, alinmasi gereken gerçek önerilen eylemleri büyük ölçüde uzaklasmistir. Durumunda sunulmasi kadin düsünceli, tüm bu tavsiyeler aldi bazilari ile ilgili açiklama ya da ayrinti istedi ve sonra onu grup için bir sonraki müdahale formüle. O da herhangi bir klinik duruma tek bir dogru bir yaklasim oldugunu açikça ortaya yapilmis bu yana saygin meslektaslarindan görüs çesitliligi, rahatsiz edici ve giderici hem olarak degerlendirdi. Açikçasi bu kadin bir sey yer almak için bir aday degildir Öte yandan “manualization.” Gibi görünüyor, o, tereddüt etmeden, ben seviyorum bir kisi basvurmak için kisidir.

Kültürümüzde psikoterapi önemsizlestirmeye en son örnek yasal bir zorunlu tutulmasi seklinde geldi “Tibbi Kayitlar.” Bazi durumlarda mevzuatta genel olarak psikoterapist ve özellikle psikologlar dahil etmek gibi bir sekilde yazilmistir, gereksinimleri içinde. Psikoterapistler için bu kayitlarin psikoterapi için en az iki trivializing etkileri vardir tutmak. Ilk tip kayitlarin tutulmasi bazi gerçek yarar olacagini ima oldugunu. Bu bir kisi, psikoterapist bir digerine geçmek, yeni psikoterapist transfer kendi “Tibbi Kayitlar” var ve o bir önceki psikoterapist ile kaldigi yerden almak olabilir varsayar. Bu psikoterapi yer olarak kisisel bir iliski olarak uygulanan bir saçma varsayim. Bu kayit tutma ve, ikinci ve belki de daha ürpertici anlami, henüz ismi açiklanmayan, baskalarina gelecekteki olasi açiklama için yazmak gerçek hareket psikoterapi transpires ne anlamli bir parçasi bulunur. Bu güven ve gerçeklesmesi anlamli psikoterapi için gerekli güvenlik tür olusturulmasi için bir mekanizma daha zit hayal etmek zor olurdu.

ne yapilmasi gereken?

Psikoterapi önemsizlestirmeye kaynaklanan sorunlar buzdaginin ucu vardir. Iç gözlem önemsizlestirmeye alinmamasi durumunda insanligin Titanic için vahim sonuçlar ile, altinda yatiyor. Mevcut veya gelecekteki çevre yasalari uygulama yapilirsa yapilsin insanlarin önemli bir yüzdesi özellikle diger insanlara ve genel olarak tüm Gezilecek derin bir baglanti daha acil ve kisisel deneyimi yoksa uzun vadede toprak tasarrufu bir sans var. Benzer bir açiklama, uluslararasi anlasmalar, mahkemeler ve kuruluslar bizim davranis dis kisitlamalar empoze etmek onlarin yetenegi sayesinde gelecekteki savaslari ya da nükleer soykirim bizi kurtaracak olasiligi hakkinda yapilabilir. Yukarida belirtildigi gibi, onlar karsi karsiya sorunlarin farkindaligimizi yükseltmis olursunuz, aksi takdirde birbirini öldürüyor olurdu insanlar arasinda anlamli bir diyalog baslatarak onlar olabilir yararli. Bu diyalog sonuçta Diger daha büyük bir takdir yol açmaz Ancak, soykirim sadece ertelenecek. Iç gözlem ile birlikte diyalog “, düsman mokasen bir kilometre yürüyüs” gerçekten deneyim firsati saglayabilir ve bu deneyimi eski nefret ve korku ile basa çikmak için siddet içermeyen seçenekleri açik bizi açabilirsiniz. Bu derin anlamli deneyimler yol açabilir iç gözlem tür kolaylastiran bir sey huzur söz degil, hayatta kalma sansimizi artirir. Her sey böyle bir sürecin olarak önemsizlestirmeye karsi derin önemi, yardimci olmalidir destek yapabilirsiniz. Ilk adim muhtemelen kisinin kendi hayatinda derin iç gözlem önemini bir teyidi olmalidir. Açikçasi psikoterapi Bunu yapmak için tek yol degildir, ama baslamak için çok iyi bir yerdir.

referanslar
Goldhagen, daniel Jonah, hitler izniyle cellat: siradan Almanlar ve soykirim, 1996, alfred bir. knopf, new york, 640 sayfa.

olabilir, gerald g. olacak ve ruh, 1987, Harper, San Francisco, 368 sayfa.

—————————

ek
Bu yazida ilk hazirlandi beri, iki sey ek yorum yapmak için dedigimiz meydana gelmistir. Bunlardan ilki 9-11-01 gerçeklesen trajik olaylar dizisidir. Ikinci ilk taslagi için editörü yanittir. Baska seylerin yani sira o derin iç gözlem siddet arzusu, yerine tam tersi yol açabilir notlari, ve çok iyi ve ahlaki insanlar psikoterapi yasamamis kendi duygularini ölçmek yok ve.

Haftalarda 11 Eylül’den sonra, digerleri gibi, ben digerleri öldürmek için istekli olanlarin motivasyon dinamikleri konusunda kendimi çok merak bulundu. Ne benim için ortaya çikmaya basladi çok genç beri tamamen iç gözlem için anlamli kisiler arasi destek kesilmis olmustu genç adam bir resim oldu. Bu yapisal ve psikoterapi gibi resmi olarak bir sey yoksunluk degil, ayni zamanda herhangi bir firsat yoklugunda sadece anlamina gelir aile, arkadaslar, din tarafindan reçete disinda iç gözlem veya öznel deneyimleri ile yapmak zorunda daha gayri kisiler arasi degisim ve kisinin tüm sosyal için ortam. Asiri onlar yapiyor planlari hakkinda süphe veya süpheleri artirdi için, 11 Eylül öncesi ay içinde, bu bu genç adamlardan biri için gibi olurdu ne hayal. Bir rüya, bir hayal, ya da etkileri vardi bir duygu bastirilmis ya da hemen bastirilmis edilmis olurdu. Kesinlikle kendini tür deneyimler saglamak için, ve kisinin arkadaslarinin onlari hakkinda tartisma açmak için, yüksek bir olasilik olarak en az, ve hemen ölüm gibi tam reddi risk olurdu.

En asiri karsiti dünyanin eski mistik ve meditatif gelenekleri olacaktir. Küçük Ne Budist ve benzeri uygulamalarin biliyorum arayan belirli bir gelenegi ile iliskili derin iç gözlem özel forma girdiginde güçlü öznel deneyimlerinin bir çok degisik bekleniyor olmasidir. Dizginsiz cinsellik ve siddet canli fantezileri yaygindir, ama sonunda yol vermek – ya da belki de bir parçasi olan – sonuçta arayan derin sefkat ve sakinlik gelistirmek deneyimleri. Psikolojik bu süreci dis gerçeklik ve bir kutsal görev onlari öldürmek oldugunu mahkumiyet “zalimler” algisini yol açar, en azindan tahmin, kötü projeksiyon bir geri çekilme olarak kismen görülebilir. Vietnamli Budist rahip Thich Nhat Hanh onun oglu olarak kabul alti genç erkeklerin cesetleri görmek mümkün yapilmis olan raporlar, vahsice çünkü Vietnam savasa onlarin muhalefet öldürüldü ve hala katiller için sefkat hissediyorum.

Belki de çogu insan bir sekilde rastgele bir ya da bilinçsiz tür biraz içe dönük olmak, bir orta yol gidin. Tesekkür arastirmacilar uyku herkesin hayallerini, hayalleri uyanis üzerine bilinçli geri çagrilmasi için kullanilabilir olup olmadigini biliyorum. Benzer sekilde, herkes hayalleri, bu deneyimi davet ya da bastirilmis oldugu ölçüde büyük farkliliklar oldugu görülmektedir ragmen. Herhangi bir durumda, iç gözlem belirli bir ölçüde insan durumda dogal olarak görünmektedir. Bu egilim beslemek için ne kadar karar vermek bizim için, birey olarak ve bir kültür ya da toplum olarak.