paranoyak hasta – bir vaka çalismasi

Dale G., erkek, 46, ilk terapi seansi Notlari Paranoid Kisilik Bozuklugu (PPD) tanisi

Dale ilk sorusturma Ben hükümetle veya eski isveren ile de baglantili bir sekilde duyuyorum olup olmadigidir. O benim olumsuz yanit tarafindan güvence görünüyor degildir. O süpheyle gözleri beni ve seyler degisirse onu bilgilendirmek israr ediyor ve ben onun zalimler ile dolasmis olabilirim. Neden pro bono onu tedavi edilir? O benim fedakarlik ve açiklanamaz cömertlik arkasinda bazi art niyetli süpheleniyor. Ben topluma bir ay 25 saat bagis oldugunu ona açiklar. “Bu görüntü için iyi, ben eminim, yerel kodamanlar erisim saglar.” – O suçlayici, itirazlara. Bana bant için konusma kaydetmek izin vermeyi reddediyor.

Bana, terapi seansi onun hakkinda oldugunu ona degil hatirlatarak bazi sinirlar koymak. O sagely salliyor: ona “boyun egdirmek” ve “siki bir kontrol altinda” onu yerlestirmek için karmasik bir planin parçasi. Neden “onlar” bunu yapmak istersiniz? O yüksek yerlerde dolandiricilik, yalan ve aldatma maruz olan, çok fazla biliyor. O belediye bir saglik çalisani görevinden bu yapti? – Ben sormak. O gözle görülür rahatsiz olan: “CIA daha insanlarin çöp daha sirlari vardir!” – O haykiriyor – “Sen akademik derece bana bir sekilde üstünüm veya daha daha akilli hale getirdigini düsünüyorum?”

Ben tedavi daha fazla veya daha az onun cefakar esi tarafindan kendisine zorla onu hatirlatmak. O “onlardan” biri mi? O sniggers. Peki? “Evet,” – diye öfkeleniyor – “onlar da, onun için var O benim tarafta olmak için kullanilir..” Onun telefonlari aday vardir, onun posta ele ve kontrol, o üst düzey bir kolluk görevlisi hakkinda sikayette birkaç gün sonra onun dairesinde gizemli bir yangin oldu. Bu antika televizyon alevler içine patlama degil miydi? “Böyle saçma inanmak önem veriyorsaniz.” – O yazik gözleri bana.

O arkadaslari ile disari çikti en son ne zaman oldu? O bir cevap ile gelip zor düsünmek vardir: “Dört yil önce.” Neden bu kadar uzun? O dogasi geregi bir münzevi mi? Hiç de, aslinda sokulgan. Peki, neden sosyal izolasyon? Savunmasini parçasi. Eger sirkette söyledigimiz bir sey size karsi kullanilir asla bilemezsiniz. Onun sözde arkadaslar son zamanlarda ona çok fazla müdahaleci soru soran olmustur. Onlar garip zamanlarda yeni mekanlarda toplanti israr etti ve o süpheli var.

Yani, o evde tek basina tüm ne yapiyor? O aci aci gülüyor: “Onlar benim bir sonraki hamle bilmek ask Will!” Onlara onun stratejisi evincing zevk vermek için gitmiyor. Dedi istekli oldugunu tüm “onlar” onun hafife olan ve “cehennemde uzun bir kabusa” hayatini çevrilmesi için pahaliya ödeyecek olmasidir. Kim “onlar” mi? Saglik bölümünde üstlerine. Onlar etkili “ortak kapici” için ekip ustabasi onu indirgemek, gece vardiya çalisma, sehrin tehlikeli bir parçasi onu yeniden atanmis. Onlara asla affetmeyecektir. Ama bu insan gücü sikintisi nedeniyle geçici bir düzenleme degil mi? “Bu o anda dedim” – diye isteksizce kabul ediyor.

Oturumun sonunda o benim telefon yuvalar ve masamin altinda yüzeyler teftis israr ediyor. “Çok dikkatli olamaz.” – O yarim özür diler.