gerçek dünyada basari için hazirlaniyor

“Uzmanlar ve elitler tarafindan buffaloed olmayin. Uzmanlar sik ??sik karar daha fazla veri sahip. Elitler onlar en kisa sürede de gerçek dünya ile çentikli olarak ölüme kanama hemofili üretmek o kadar dogustan olabilir. “Colin Powell ~

Merhum Dr Kalbag en Vigyana bir deney olarak Ashram kurmak. Onun amaci: ögretim okulu birakan kendi islerini kurmak için mesleki beceri. Her seye ragmen, çok basarili olmustur. Daha kendi mezunlari 800 daha simdi kendi islerini yayinlaniyor. Vigyanashram.com basari öyküleri yani sira bir video belgesel vardir.

Ashram arkasinda basit bir ilke ile tahrik edilir – yaparken ögrenmenin en iyi seklidir. Pabal, 1983 yilinda Maharashtra kuru bir kirsal alanda basladi, Vigyan Ashram ücretli olarak kirsal kalkinma projeleri alir, daha sonra onlara ögrenirken kazanmak için bir sans vererek, ögrencilerine araciligiyla yürütür.

Deney SSC sinavlari düzenli bir konu olarak Temel Teknoloji ders çok iyi Maharashtra Eyaleti Vigyan Ashram’in Giris tanidigini gitti. Maharashtra 70’den fazla okul ögrencilerine deneyimlerini ögrenme-eller saglamak için kursa güveniyor.

Ben IT Gelecegi ve Hindistan’in rolü bana röportaj bir Hollandali ile Vigyan Ashram, bir fütürist ve senaryo planlayicisi, hakkinda bilmek geldi. Ben Yeni Yapilar girisim hakkinda kisaca konustum ve bir akor vurdu. O yüzden onun 3 kiz çocugu, 8 olan en büyügü Evde oldugu okul sistemi tarafindan hayal kirikligina oldugunu söyledi.

Onun 8 yasindaki bir dizüstü bilgisayar satin almak istedi, o o diger yarisi kazanmak olsaydi maliyetinin yarisini finanse etmek için teklif etti. Çesitli fikirler düsündükten sonra, kizi kekler firinda ve mahallede onlari satmaya karar verdi. O birkaç ay içinde laptop maliyetinin kendi payini kazandi. Ben bir kiz, 8, tüm bu yapabilecegini sasirdim. O heyecanla pesinde bir fikir – Simdi bir is baslatmak için kizim, Samvitha, 14, tesvik ediyorum.

Egitim bizim tüm sistemi yapaydir. Performans hafizaya alinabilir tek bir dogru cevap var sinavlari temelinde degerlendirilir. Iyi bir derece ile, ögrenciler ayni yapi ve degerlendirme bekliyoruz bir is almak. Çogu insan için, durum is dünyasinda suni kalir: performans onlarin patron aslinda katki ne yerine bunlarin ne düsündügünü yansitan egilimindedir.

Çevre, strateji ve bir bütün olarak örgütün konumlandirma, bütün bir takimin performansini ve sans – en gerçek dünya sonuçlar bireyin etkisi ötesinde faktörlerin bir fonksiyonu vardir. Bir bireyin katkisi genellikle izole etmek güçtür. Bu nedenle, ‘cevap’ biliyorum parlak insanlar bir orta düzey neredeyse otomatik olarak, kadar büyürler. Ya da yetenek eksikligi – – gerçek dünyada gerçeklestirmek için onlar gerçek yeteneklerini gördügünüz liderlik rolleri almak zaman oldugunu.

Buna karsilik, herhangi bir esnaf veya küçük isletme kisi, gerçek dünyada ne kadar etkili aninda geri bildirim vardir. Ve kendini dogru çok daha hizli bir mekanizma var. Bu onlari gerçekten, (sadece entelektüel parlak) akilli duyarli ve çevik yapar. Bu büyük bir organizasyon içinde yogun ögrenme bu seviyede getirmek mümkün mü? Eger öyleyse, bunu yapmak için en etkili mekanizma nedir?

Bunlar Bagli Çaginda gelecege bakmak gibi biz mesgul gereken sorulardir. Büyük kuruluslar, veya herhangi bir kurulus için parlak bir gelecek mi? Kuruluslar dogal zeka ve yetenek siniri mi? Nasil bizim egitim sistemlerinin yani sira organizasyon tasarim bu sinirlar üstesinden gelirsiniz? Bu konular etrafinda kendi görüslerini paylasiyor musunuz.