ikna ve etki-nasil yetki daha ikna edici yapabilirsiniz

Sen ve ben bizim gezegeni üzerinde görülen hiç belki de en hizli degisen ve karmasik bir ortamda bulunmaktadir. Böylece, çogumuz her olay, kisi ya da biz her gün karsilastiklari eylem analiz için zaman yok.

En verimli sekilde yasamak için, biz kisayollarini kullanin, yargilayici sezgisel olarak adlandirilir. Örnegin, kullandigimiz bazi ruhsal kisayollari “pahali iyidir” klise içerir. Dogru bilgiye sahip kisiler kullandigimiz bu zihinsel kisayollar istismar ve bize yararlanabilirsiniz.

‘Otorite inandirici “ve nasil kendi yarariniza bu varsayim kullanmak varsayimi – Sanirim modern hayatimizda kullandigimiz en yaygin basmakalip biri hakkinda konusacagim.

Muhtemelen klise ‘inandirici yetki’ tüm dünyada sirketlerin yararlanarak oldugunu biliyorum. Örnegin, Nike gibi sirketlerin Fernando Torres gibi futbol yildizlari kendi futbol ayakkabilari desteklemek için olsun. Fernando Torres dünya futbol en iyi grevciler biri olarak kabul edilir ve futbol konusunda bir otorite olarak görülebilir. Insanlar güven Torres ve o onayladigi ve Nike bu yararlanir bu ürünü satin almak. Pilotun talimatlari yanlis bile co-pilot pilot yetki ve dedi ne olursa olsun dogru olmasi gerektigini hissetti uçagin pilot, pilot dogru degil mi burada da durumlar olmustur.

Eger ikna otorite figürlerine gücünü gördük Simdi, nasil kendi yarariniza kullanabilirsiniz?

En kolay yolu bir doktor, avukat, profesör ve benzeri oldugu gibi yetki bazi basliklari ulasmak için çok çalismaktir. Alternatif olarak, ayni zamanda is durumu bir tanitim için çok çalismak için çaba olabilir. Örnegin, bir satis müdürü için bir satici bir tanitim ofisi ve insanlar bir yazara ait figür olarak kuracak daha kolay ikna olacak.

Ama böyle bir sekilde zor is çok ve uzun bir süre alir.

Alternatif bir yol soyunma yolunuzu degistirmektir. Örnegin, insanlar sandalet bir kisi ve bir tisört daha resmi giyimli kisi tarafindan ikna edilmesi olasiligi daha yüksektir. Pahali saatler takanlar, araba ve güzel evler de yetki ve statü insanlar için baskalari tarafindan algilanan var.

Yüksekligi de sürekli durum ya da otorite ile iliskili bir seydir. Hepimizin üzerinde yükselen bir uzun boylu kisinin deneyimi yok mu? Onun yüksekligi aslinda onu biz güven ve inaniyoruz ki bir otorite figürü gibi görünüyor yapar. Bir keresinde ben bunun için hiçbir faydasi olmasina ragmen onun mikrodalga firin satin almak için 2,0 m boyunda satici tarafindan ikna edildi. Eger yüksekligi kisa ise, bazi yüksekligi arttirici ayakkabi satin deneyin ya da germe egzersizleri artirilmasi bazi yükseklik deneyebilirsiniz.