tata çelik joda demir cevheri kesif 100. yilini kutladi

Bhubaneswar. 4 Agustos 2009: Tata Steel bugün Orissa Keonjhar bölgesinde Joda demir cevheri kesif 100 yil kutladi.

Joda, Bay B Muthuraman, Genel Müdür düzenlenen bir fonksiyonu olarak, Tata Steel övgüyle onlarin sert is için jeologlar ve maden mühendisleri toplum için refaha dogru yol açmistir küresel mineraller arenada belirgin Tata Steel konumuna koydu. Mineral kaynaklarin akillica kullanimi ile ilgili stres atarken, Bay Muthuraman demir ve krom cevheri kesfinden sadece Tata Steel ama ülke etkiledi olmadigini belirtti. O madencilik ve çelik sektöründe Tata Steel öncü rolünü anlatti. “Jeologlar her zaman Tata Steel’in refah ve bir bütün olarak ülkeye temelde önemli olmustur vardir”, dedi.

Toplama ele Bay HM Nerurkar, Icra Direktörü (Hindistan ve Güney Dogu Asya) bu vesileyle duygusal yani Tata Steel ve Orissa Devlet tarihinin gurur verici bir an olarak dokunmadan söyledi.

Joda demir cevheri ilk Bay SN Sarma, yil 1909 yilinda Tata Steel ile bir jeolog tarafindan kesfedilmistir. Sürekli bütünsel gelisimine kesif, Joda destan olayli olmustur ve sonsuza kadar dinamik oldu. Demir cevheri kesfedildi, ne zaman kullanilabilir hiçbir jeolojik veriler Tata Steel yil 1915 yilinda bir Maden Bakanligi kurmak kadar vardi. Bagimsizlik sonrasi, hükümet tarafindan kurulan jeolojik bölüm Tata Steel tarafindan gelistirilen tarihte bagliydi.
Geçmis yavas yavas pragmatik gerçege yol verme Joda rüya taniklik etti. Joda ve mineraller gelisiminde Tata Steel’in katilimi simdi tarihinin bir parçasi olan birkaç kilometre taslari, noktali.

Vizyon ve tüm sivil olanaklar Tata Steel varligi ile gerçege dönüstü ile modern bir ilçe haline Joda açmak için planlar, burada insanlara istihdam olanaklari yaratti degil, ayni zamanda onlarin yasam tarzi olumlu bir degisim isaretledikten.

Tata Steel Kirsal Kalkinma Dernegi (TSRDS) periferik gelisimini saglamak için buraya kuruldu ve aktif yerel halkin yasam tarzi yükseltme çalismaktadir. Joda yilinda ilçe bir kulüp, okul, pazar karmasik, kooperatif toplum, eglence aktiviteleri ve çok daha fazlasi gibi özellikler sahiptir.

Tata çelik tarafindan yazilmis bir hikaye, yillar içinde, Joda en büyümenin irfan dönüstü ve simdi Orissa Devlet sikica uluslararasi haritada yerlesmistir. Toplumla paylasma Sirketin felsefesi daha iyi bir yasam kalitesinin saglanmasi hayatini zenginlestirmeye devam ediyor.