Etkili bir basin açiklamasi hazirlanmasi için 10 adim

Etkili bir basin açiklamasi olusturma herhangi bir halkla iliskiler programinin en temel ögelerinden birini temsil, ve bir yazmak yardimci olmak için çesitli temel kurallar vardir.

1) Bir haber degeri konu seçin.

Haber degeri için Vurgu kelime üzerinde “yeni.” Açiklamasi yeni bir gelisme tartismak veya yeni bir olarak konu çerçeve gerekir.

2) bir haber kanca olarak yerel açisini kullanin.

Çalistiginiz kurulusun fiziksel konumu, serbest baslik ve vücutta, odaklanarak serbest kapsama artirabilir. Örnegin, kadar bölgesel tanitim toplamak olmayabilir “Kilise New Orleans Evi Yeniden Grup gönderir” “Greenwich Church New Orleans Evi Yeniden Grup gönderir.”

3) yazi gerçek ve kisa tutun.

Bir basin açiklamasi dogrudan, kisa ve öz bir sekilde gerçekleri belirtmelidir.

4) ters piramit tarzi kullanin.

En önemli, haber degeri olan olaylar asagida bilgileri destekleyen sürümü basinda aittir. “Ters piramit” da sonraki her paragrafta azalan haber degeri degeri ifade eder.

Birinci fikrada 5) Yeniden-devlet baslik.

Basin bülteninin birinci fikrasi baslik neredeyse kelimesi kelimesine yeniden belirtmelidir. Bu sadece iki-üç cümle uzun olmalidir.

6) açiklayiniz ve ikinci paragrafta haber degeri elemani ölçmek.

Ikinci paragraf birinci fikrasinda haber degeri neden tanimlamak ve herhangi bir destekleyici sayisal verileri saglamalidir.

7) üçüncü paragrafta bir olumlu görüs ile bir tirnak saglayin.

Üçüncü paragraf sizin CEO’su bir alinti içermelidir ve bu konu hakkinda bir görüs eklemek için tüm sürümde tek yerdir. Ayrica, tirnak yeni gerçekleri tanitmak gerekir. Bu gerçekler, serbest gövdesinde aittir.

Serbest sonunda 8) sirket açiklayan bir “klise” içerir.

Klise dagitmak her sürümde ayni olmali ve bir alt baslik, verilmelidir “[Sirketim] Hakkinda.” Uzun yaklasik iki paragraf olacak ve sirketin ana faaliyetleri ve önemli müsterileri yani sira nitelikleri içermelidir. Küçük sirketler için, klise de CEO kisa bir biyo saglamalidir.

9) uzunlugu kisa tutun.

Hiçbir basin açiklamasi HIÇ iki sayfa daha fazla olmalidir.

10) yazim, dilbilgisi ve noktalama hatalari için dikkatli bir sekilde kontrol edin.

Editörler günde 300 basin bültenleri kadar alabilirsiniz. Yazim, dilbilgisi ve noktalama hatalari da serbest profesyonelce bakmak ve yakin ret neden olabilir olun.