denizci gerçegi – is ve yasam basit basarinin bir sirri

Son zamanlarda, ben yelken harcanan zaman düsünüyordum. Birçok görüntüleri aklima geldi – defa 20 metrelik dalgalara karsi kirma neredeyse meydan ve kez parlayan gün batimi ile birlikte nazik sallanan kalbim tutunabilecegi daha fazla sevinç vardi. Ama denizde tüm basibos mi?

Durum ile sarsilan ise nasil öfke, sevinç, hayal kirikligi, ecstasy gibi duygular atti, hayatta bizim dogru yolu bulabilirim? Ben hayal açti, ben yelken sürecinde ögrenilecek çok sey oldugunu fark etti. Bu macera biraz gerektirir. Bu kiyiya, ayaklarinizin altinda toprak öngörülebilirlik güvenli sinirlari terk etmek zorunda. Hatta Kaliforniya’da, genellikle hareket etmez! Deniz sakin gelen irade siddet için haddeleme degisen, karamsar oldugunu.

Yine bir denizci kendi tabii ayarlamak için rüzgar gücünü kullanmayi bilen. O rüzgar içine veya arkasinda tasiyabilirsiniz. “Bu yelken degil, o nereye gittigini belirleyen firtinalari kümesidir.” Bir denizci ögrenilecek bazi dersler:

1. Komut almak sürece, hiçbir yere gidecek. Yelken kanat, ise yaramaz, geminin hiçbir yönü varsa. Yukari sallanan ve asagi, ütüler, tehlikeli olabilir. Bir uçan direk ile vurmak alabilirsiniz. Ancak olmayan hareketin burasi önemlidir. Bu sessizlik geçmeden bir yönde digerine gidemez. Bu sorgulama, kendinden süphe, umutsuzluk gibi görünebilir. Eger hedefe dogru dönüm ilerleme yapiyoruz bir isareti olarak hos geldiniz. Sadece devam edin.

2. Rüzgar olmadan, yön olmadan. Yelken rüzgar gerektirir, siz sizi hedefinize almak için geçerli saymak olamaz. Ve bu rüzgar alir ne yönde önemli degil, sadece sizin yelken ayarlayin. Size karsi rüzgar esiyor, size çakmak baglanti noktasi ve rüzgar içine sancak veya gerekiyorsa kendinizi durdu bulacaksiniz – veya geri gidiyor. Bu zikzak yol ileriye tasimak için tek yoldur. Size hedefe göre nerede hesaplayin. Rüzgar bir açiyla yelken ayarlayin ve siklikta gerekir olarak yönünü degistirmek. Eger ilerleme yapiyoruz fark yardimci olacaktir ufukta karsi isaretleri ve puan bulun.

3. Pusula üzerinde göz atin. Sen kuzeydogu ve sonra kuzey tasimak için kuzeybati kafa gerekebilir. Sürece nereye gidiyorsun bildiginiz gibi, yol devam.

4. Rüzgar arkanizda oldugunda, ekstra yelken kadar çalistirin. Bazen rüzgar arkadan sizi iter. Rahatlamak için, ama daha hizli bir sekilde hedefe ulasmak için, tüm yelken yola ve balon koymak isteyebilirsiniz. Bu biraz daha fazla is, ama kontrolü korumak, daha iyi ilerleme saglayacaktir. Tam bir balon gördük Ve eger, bunu bir güzel bir manzara oldugunu bilir.

5. Yolculuk için tesekkür ederiz. Tuzlu su kokusu, okyanus köpük püskürtme, dalgalarin hareketi, yaninda zaman zaman yunusun veya yunus. Tekerlek güres veya günes dinlenme – bu güzellik bir parçasi.

Yelkenli gemi bir sise hayat gibidir. Ve oh, ne ögrendim!